24
Ağu
2017
1

Mr.OK’un #TBT ‘si


Merhaba BFacer! Malum bugün perşembe olduğu için biz de bir tbt yapalım dedik ve senin için 2000’li yılların başında çekilen efsane reklamları bir araya getirdik. Özkan Uğur, Yılmaz Erdoğan, Cem yılmaz gibi yıldız isimlerin yanı sıra boyundan büyük işleri başaran çocuk oyuncuların yetenekleri, usta müzisyen Melih Kibar’ın ve Athena grubunun müzikleri ile Ali Taran, Serdar Erener gibi duayen reklamcıların bir araya geldiği bu liste hepimizin gülerek hatırladığı reklamlarla dolu.

O zaman lafı daha fazla uzatmadan başlayalım 🙂

 


1. Garanti: 12 Dev Adam (2001)

Eurobasket’in 2001 yılında Türkiye’de düzenlenmesiyle birlikte o yıl tüm markalar yaratıcı bir çalışma için kolları sıvamışlardı. Ancak Garanti Bankası, Athena grubunun hazırladığı şarkıyla tüm Türkiye’nin benimsediği bir reklam filmi çekmeyi başarmıştı.

 


2. Akbank: 11 bin Akbanklı’nın kalbi Türkiye ile birlikte atıyor (2003)

Dile takılan bir müzik ve oradan oraya koşturarak şekiller oluşturan 200’e yakın insan. İşte Akbank reklamındaki büyü buydu. İlk kez denenen bir koreografi çalışması, büyük bir emek ve mutlu son.

 


3. Opet: Arabanın hakkını ver (2005)

Cem Yılmaz imzası taşıyan reklam serisinde 80’li yılların unutulmaz dizisi Kara Şimşek’ten esinlenen Cem Yılmaz, dizideki Micheal Knight karakterini ‘Oto tamircisi Mayk’ olarak canlandırmıştı. Kara Şimşek’teki son teknolojiyle donanan Kitt aracını da Murat 124 marka Gitt (güzel insan taşıma taşıtı) aracı olarak uyarlamıştı. Özellikle “asfalt ağladı be”, “alırım anahtarını mayk”, “arabanın hakkını ver hakkını’’ replikleriyle ile akıllarımıza kazınan bu reklam filmi hepimizin beğenisi toplamıştı.

 


4. Telsim: Boyacı Çocuk (2001)

Yılmaz Erdoğan’ın bir davete giderken, karşısına çıkan ayakkabı boyacısı çocukla yaşadıklarını anlatan, komik ve sıcak bir film. İşçi rolündeki çocuğun yöresel ağız ile birlikte, oldukça şirin hareketleri ve yaptığı ters köşeler bu filme dair unutulmayan detaylar. 1 dakikalık bir film olmasına rağmen üzerimizde birçok etki uyandırdığını itiraf edelim.

 


5. Cola Turka: New York’ta bir morning (2003)

Cola Turka, Amerika’yı fetheden Türk mitini kullanarak hepimizin gönlünü kazanmayı bildi. Cola Turka içen Amerikalı’ların Türkleşip bizlere özgü haraketleri ve konuşma tarzını benimsemeleri hikayeyi oldukça dikkat çekici yapmıştı. Özellikle Amerikalı Coni, David’e, “Yenge nasıl? Çoluk çocuk nasıl?” gibi sorular sorarak hepimizi güldürmeyi başardılar.

 


6. Fındık Tanıtım Grubu: Aganigi Naganigi

Ali Taran imzası taşıyan reklam filminde Özkan Uğur oyunculuğuyla eşlik ediyor. Fındığın faydalarının sayıldığı sıradan bir reklamken Özkan Uğur fındığın ‘aganigi-naganigi’ye de iyi geldiğini söyleyince, müşterilerin hücumuna uğruyor. O günden sonra hepimizin diline dolanan ‘aganigi-naganigi’ sihirli sözcüğü fındık satışlarını %50 oranında arttırmış. Reklamın büyük bir başarıya dönüşmesini sağlayan ‘aganigi-naganigi’ terimi de reklam camiasından dilimize armağan oldu.

 

 

7. Garanti Bankası: Sucu Çocuk (1995)

Sıra listedeki en duygusal reklama geldi. Sokakta su satan bir çocuğun birikim yaparak işini büyütmeye çalıştığı hikaye aslında yeterince hüzünlü. İşin içine bir de Hababam Sınıfı filminin müziklerini de yapan usta müzisyen Melih Kibar da dahil olunca unutulmaz bir duygu çıkıyor ortaya. Bu reklama özel bestelediği müzik hepimize derin duygular yaşatıyor.

 

 

8. Tokai: Çakar çakmaz çakan çakmak

Türk dilinin zenginliğini gösteren bir sloganla yola çıkan Tokai oldukça basit görünen bir sloganla bile nasıl akılda kalıcı olunurun bir kanıtı adeta. Böyle yalın bir anlatıma daha fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Şimdilik bu kadar geriye fırlatmak yeter BFacer 🙂 Gördüğün gibi bazen eski bir dizi karakteriyle, bazen bir müzikle, bazen de hiç bir anlamı olmayan bir kelime türeterek yaratıcı işler yapılabiliyormuş. Belki bu unutulmaz reklamlar ilham perilerini toplar ve yaratıcı bir video fikri bulup önümüzdeki haftanın kazananı sen olursun.