27
Ağu
2017
0

iPhone Kullanıcıları için 10 Pro Video Kaydetme Önerisi

En iyi kameranın yanındaki olduğu söylenir. Evet, eğer bunu doğru kabul edersek iPhone en iyi kameramız olabilir. Sadece cebimde mükemmel fotoğraflar yaratan küçük bir elektronik alete sahip olmanın çok pratik olması değil, video kaydetme kalitesinin de inanılmaz olması bu kararımıza artı bir ekliyor. O kadar inanılmaz ki, öğretici videolar çekerken DSLR kameramı bir kenara bırakıp sadece iPhone’ umu kullanmıyorum.

Bu yüzden, bu postun altında sizinle  muhteşem videolar çekebilmenizi sağlayacak favori iPhone video önerilerimi paylaşacağım.

 

Ama önce, size kısa bir hikaye paylaşayım.

Bir süre önce,  okuyucularımın birinden iPad’le Logitech bluetooth klavyeyi eşleştirmekle alakalı bir yardım isteği geldi. Nasıl yapılacağını açıklamak için en iyi yolun video kaydetmek olduğunu düşündüm.

Ama kendimi biliyorum, mükemmeliyetçiyimdir ve böyle biri için video çekmek belki de en iyi fikir değildir.

Tabi çalışma alanımı değiştirmedikçe 🙂


Telefonumu mutfak masasının üzerindeki bir yüksekçe bir yere yasladım, odayı aydınlatabildiğim kadar aydınlattım ve kaydetmeye başladım. Projeyi bitirdikten sonra, iMovie ‘yi kullanarak birkaç ufak düzenleme yaptım ve YouTube Capture uygulamasını kullanarak YouTube ‘a yükledim. Bunların hepsi aynı telefon üzerinden yapıldı.

iPhone (ucuz) bir kamera değil!

Açıkcası, bu deneyimimden önce asla video kaydedip, editleyip , internete PRO kalitede kolayca paylaşabileceğimi düşünmemiştim.

Peki sizlere ne önerebilirim, gelin bakalım:


1- iPhone’unuzun kendi kamera uygulamasını kullanmayın!


Apple Kamera uygulaması güzel, ama iPhone’un çekebileceği en yüksek kalitede video kaydetmek için tasarlanmamış.  Bu yüzden size önereceğim ilk şey iPhone’un kendi kamera uygulamasını kullanmamak olacaktır. Apple Store’da bunun için bir çok güzel uygulama bulunuyor. Filmic Pro ‘da iyi örneklerinden biri.

Filmic Pro ‘nun en iyi özelliklerinden biri kesinlikle daha yüksek bit oranı seçebilmeniz. En yüksek kalite saniyede 50.0 Mbit ki bu iPhone’un 24.0 Mbit ‘lik standart uygulamasına göre inanılmaz bir geliştirme demek.

2- Işıklandırma nedir, nasıl kullanılır öğrenin!


Iphone’un kamerasının yıllardır geliştirilmesine rağmen, ışığın az olduğu ortamlarda fotoğraf çekmek
halen fotoğrafçıları zorlayan bir durum. Tabi bu durum bütün telefonlarda aynı.

Bu yüzden, gün ışığında olmadığınız takdirde, en iyi kaliteyi iyi aydınlatılmış mekanlarda yakalayacaksınız. Tersini yaptığınızda oluşacak olan sanki 80 lerden kalma eski tarz fotoğrafınızı, ışığa dikkat ederek günümüz standartına hatta üzerine çıkartacaksınız.

Soru: Peki iyi aydınlatılmış alan düşük bütçelerle nasıl oluşturulur?
Genelde bu soruya cevap arayan herkesin aklına birden fazla ışık kaynağını karıştırmak gelecektir. Ama bana güvenin, ışıkları karıştırmak iyi bir çözüm değil. Yani lütfen mutfağınızda ki florasan lambayı salonunuzdaki ampülün yayına getirmeyin.

Neden:
Fark etmemiş olabilirsiniz, ama her bir ışık kaynağının renk tonu vardır. Örneğin tungsten etrafınızdaki eşyaları biraz turuncumsu gösterirken, florasan lambalar mavi ve yeşil arası bir tonda gösterir. Bu karışımı yaptığımızda gözlerimiz kamera lenslerinden daha iyi çalışarak, renklerdeki kırmızı tonlarını daha fazla seçer.

Bu yüzden birden fazla ışık kaynağını karıştırmak yerine, tek bir ışık kaynağını merkez alıp kameramızın pozisyonunu buna göre ayarlamak düşük bütçeli fakat iyi iş gören bir aydınlatma yaratır.

 

3-Çekim Yapmaya başlamadan önce Beyaz Dengesini(white balance) ayarlayın


Iphone’un kendi kamera uygulamasının bunu otomatik yaptığını düşününce bunu her çekimde ayarlamak size yeni bir alışkanlık katacaktır. Bu yüzden buna alışsanız iyi olur.
Beyaz dengesini ayarlamamız

  1.  Kameranın doğru renkleri algılamasını sağlıyor.
  2. Her şeyin doğal gözükmesini sağlıyor.

O yüzden bu ayarın nasıl yapıldığını öğrenmeniz sizin açınızdan çok önemli. Bununla ilgili de ilerleyen zamanlarda bir blog yazısı paylaşacağım. Takipte kalabilirsiniz.


4- Grid Kullanın


Bir diğer önemli alışkanlığımız olarak Grid’ I hayatımıza sokmanın zamanı geldi. Grid genel olarak bir videonun veya bir fotoğrafın görüntüsüne bakarken kompozisyonu görmemizi ve çekimimizi buna göre ayarlamamızı sağlar. Bu bizim çekimde göstermek istediğimiz, izleyicinin odaklanmasını istediğimiz detayları onlara nasıl gösterebiliriz sorusunun cevabı aynı zamanda.

Bununla ilgili en önemli ve en basit kural ‘Üçler Kuralı’. Üçler kuralı derki görüntünün dikey veya yataydan üç parçaya ayrılması gerekir, ve odaklamak istediğimiz  nesneyi bu üç parçanın birinin içinde kullanmamız gerekir.
Yani 1 parça da odaklayacağımız nesne varken, 2 parça arka planla kaplanmalıdır bu da görüntüye yumuşak bir kompozisyon kazandıracaktır.

Bunu şöyle örneklendirebiliriz;
Deniz ve gökyüzünün ufuk çizgisinde birleştiği bir manzara düşünelim. Eğer bu görüntüyü tam yarı deniz yarı gökyüzü olacak şekilde ayarlarsak, izleyici ne denize odaklanacaktır, ne de gökyüzüne, ama üçler kuralına uygun bir şekilde 2 parça deniz 1 parça gökyüzü yapmış olsaydı izleyici denize gökyüzüne odaklanırken denizi arka plan olarak hayal edecek ve tatminkar bir görünüme bürünecekti.

İşte gökyüzü Grid görüntüyü 3 parçaya ayırdığı için biz çekim yapacaklar için çok önemli!

5- Telefonu sabit tutun


Size bir şey sorayım, biraz önce söylediğim gökyüzü deniz kompozisyonunu ele aldığımızı varsayarsak  stabil sabit duran bir görüntüde mi bu manzarayı izleyiciye geçirmek daha kolay olacaktır, yoksa sallanan bir kamerada mı?

Sanırım hepimiz sabit bir görüntü de daha rahat edecektir. İşte bu örnek bütün her şey için geçerli. O görüntü sabit duracak, bu kadar !

6- Çekim yaparken telefonunuzu Uçuş Modu’na alın!


Çok güzel bir anı yakaladınız veya birazdan büyük bir olay olacak, açtınız kameranızı başladınız çekmeye. Kamera kaydederken büyük an geldi ve tam o olayı kaydedecekken telefonunuz çaldı.
-Merhaba, tebrikler büyük anı kaçırdınız.

 

7- Çekimlerinizi yatay yapın


Telefonunuzu yatay tutmak her zaman için en iyi çekim tarzıdır. Bu sayede hem telefonunuzu daha kolay tutabilecek, büyük ekranda videonuzu izlerken kenarlarda siyahlıklar görmeyeceksiniz.


8-  Sesi ayarlamayı unutmayın


İzleyenlerin vasat çekilmiş fakat iyi sesleri olan bir videoyu iyi çekilmiş fakat kötü sesleri olan bir videoya tercih ettiği bilinen bir gerçek.

Bu yüzden kesinlikle güzel çektiğiniz bir videoyu, kötü bir sesle berbat etmeyin. Unutmayın kötü bir sese asla izin yok!
Dış seslere, ana seslere dikkat edin. Dış ses çok fazla olup ana sesleri kapatmamalı, ana sesler çok uzaktan gelip izleyici ne diyor bu diye ekstra bir efor sarfetmemeli.

İşte tüm bu maddelere uyarak güzel bir video çekebilirsiniz. Eminim sizlerinde bu konuda eklemek isteyeceği önerileri olacaktır. Lütfen yorumlarınızı önerilerinizi esirgemeyin ve eğer bu postu okurken keyif aldıysanızi bir şeyler öğrendiyseniz içeriği paylaşarak daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Görüşmek üzere!

 

Kaynak: http://www.toolsandapplications.com/iphone-video-recording-tips/ adresinden çevirilmiştir.