9
Ağu
2017
1

BİR FİLMİN HİSLERİ: RENKLER

Siyah beyaz film şeritlerinden, 3 boyutlu filmlere uzanan sinema yolculuğunda renkli döneme geçiş bir devrim olarak görülmüştür. Günümüz filmlerinde renk seçimleri belki de bir filmi izlemek için en ikna edici yollardan biridir. Peki bir filmde renkler neden bu kadar önemli? Bir filmdeki renkler bize neler anlatır? Renkler kullanılırken ne gibi yöntemler kullanılır?

Haydi biraz kültürlenme zamanı BFacer! Öncelikle bir renk paleti üzerinden renklerin seçimindeki 3 önemli etkeni öğrenelim.

Aslında her rengin kendine has karakteri ve bizim üzerimizde uyandırdığı belli bir takım hisler var. Kırmızı aşkı ve tutkuyu, yeşil doğayı, mavi soğuk ve sakinliği anımsatır. Sinemada sıkça kullanılan bu karakteristlik renkleri biraz daha yakından tanıyalım.

1- KIRMIZI

2- SARI

3- PEMBE

4- MAVİ

5- YEŞİL

Renkleri biraz daha yakından tanıdık. Büyük bir özenle yapılan renk tercihleri bize film hakkında birçok bilgi sunar. İşte onlardan bazıları:

1. Filmin psikolojik tonunu ayarlar.

2. Karakter özelliklerini temsil eder.

3. Hikayedeki değişiklikleri simgeler.

4. İzleyicinin derinlemesine psikolojik tepkiler vermesini sağlar.

Yönetmenlerin ifade aracı olan renkler her bir yönetmen için kendi dilini oluşturma şansı tanır. Sınırsız renk ve kombinasyon ile benzersiz çerçeveler oluşturup efsane sahneler çeken yönetmenlerin kullandıkları renk seçimleri başlıca tercih edilen 4 yönteme dönüşmüştür. Renklerin arasındaki dengeyi dikkate alınarak oluşturulan yöntemler doğru şekilde kullanılınca filmlere farklı bir tat katıyor.

Bu 4 yöntemini en iyi şekilde kullanan yönetmenler ve sahneleriyle devam edelim.

1- TEK RENK KULLANIMI

Moonrise Kingdom (2012)

Yönetmen: Wes Anderson

2- BENZER RENK KULLANIMI

Traffic (2000)

Yönetmen: Steven Soderbergh

3- ZIT RENK KULLANIMI

Amelie (2001)

Yönetmen: Mira Nair

4- ÜÇLÜ RENK KULLANIMI

Le Fou (1965)

Yönetmen: Jean-Luc Godard

Renklerin film içindeki diğer bir görevi de filmin olay örgüsünde veya karakterler üzerinde yaşanılan değişimleri hissettirmektir.

Breaking Bad (2008-2013)

Yönetmen: Vince Gilligan

Up (2009)

Yönetmenler: Pete Docter, Bob Peterson

Star Wars Return or the Jedi (1986)

Yönetmen: Richard Marquand

Yedinci sanat olarak adlandırılan sinema aslında oyunculuktan ibaret olmayıp, oyunculuğun dışında bir çok parametreyi de içinde bulunduruyor. Bunlardan biri olan renk hakkındaki bu temel bilgiler umarız sinema hakkındaki ufkunu biraz genişletmiştir BFacer.