8
Mar
2017
3

10 madde ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Hoş geldin BFacer, otur şöyle ve başlayalım. Aslında Kadınlar Günü değil de “Emekçi Kadınlar Günü” olduğunu belirterek başlasak pek de yanlış olmayacak. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. Detaylar için maddelerimize devam edelim.

Hadi BFacer, 19. yüzyıla kadar geriye dönelim! Çünkü her şey, o dönem olabildiğince kötü olan çalışma ortamları çerçevesinde gelişti.

1- ABD’nin New York şehrinde 40.000 kadın dokuma işçisi kadın, daha iyi çalışma şartları için greve başladı.

2- Polis, kadın işçilere saldırıp onları fabrikaya kilitledi. Fabrikada kapalı kalan 129 kadın, çıkan yangında hayatını kaybetti.

 

3- Bu can yakıcı olayın olumlu gelişmesi, işçi hakları konusunda aydınlanma yaratmasıydı. Öyle ki hayatını kaybedenlerin cenazesine tam 10.000 kişi katıldı.

4- Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857’de tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın  Dünya Kadınlar Günü olarak anılması önerisini getirdi. Clara Zetkin’in önerisi, oybirliğiyle kabul edildi ve Dünya Kadınlar Günü’nün ilk kez adı konmuş oldu.

5- İlk konferanstan 11 yıl sonra Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda bu günün adı “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak değiştirildi.

6- Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlandı.

7- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977’de 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti.

8- Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.

9- 1975 ve onu izleyen yıllarda daha yaygın kutlanarak sokaklara taşındı.

10- 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

Gel gelelim; Birleşmiş Milletler, bu günde olan kutlamaların New York’ta hayatını kaybeden işçilerin anısına yapıldığının vurgusunu yapmadan bu güne sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü diyor. Bu karar da her 8 Mart’ta ‘Emekçi Kadınlar Günü’ mü yoksa ‘Kadınlar Günü’ mü tartışmalarının yeniden doğmasına sebep oluyor.

Neyse BFacer’lar, yazımızı sonlandırırken tekrar edelim; Hep beraber başka bir dünya yaratmamız mümkün! Kadınlara inanın!

Kadınlar, kendinize inanın!