10
Eyl
2017
0

1 Ayda Yeteneğinizi Geliştirecek 12 Fotoğraf ve Video Projesi Fikri

Bazen en yaratıcı fotoğraf ve video sanatçıları bile fikir bulma sıkıntısına düşebilir.

Aşağıda size yıl boyu uygulayabileceğiniz her ay için farklı proje fikirleri sunacağız. İsterseniz projeleri bir ayla sınırlamayıp yıla da yayabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey biraz devamlılık. Bazıları emek, bazıları da biraz ekipman isteyen bu projelerin hepsi sizi mutlu edecek, motivasyonunuzu ve yeteneğinizi yükseltecek bundan eminiz.

 

GÖLGELERİ İZLEYİN VE SİLUETLERİ YAKALAYIN

Gölgelerle oynamak yaygın bir video ve fotoğraf çekme yöntemidir. Fakat biz sizden sadece siluetlere odaklanmanızı istiyoruz. Herhangi bir özel ekipman gerektirmeyen bu basit proje sizin gözünüzü geliştirecek ve gölgelere hiç bakmadığınız bir gözle bakmanızı sağlayacak. Her gün farklı bir siluette çekmeyi unutmayın.

 

IŞIKLA BOYAMA

Karanlıkta fotoğraf çekeceğiniz zaman, çakmak, lamba, ışıklı çubuk veya herhangi bir ışık kaynağı ile uzun pozlama yaparak desenler yaratabilir fotoğraflarınızda parlamalar ve ışıltılar oluşturabilirsiniz. Gece fotoğraf ve video çekmeyi sevenler bu projeye bayılacaktır.

 

KIZILÖTESİ FILTRE İLE RENKLERİ FARKLI GÖRÜN

Öncelikle kameranızın özelliklerine, hassaslık ayarına bakın. Uygun fiyatlara alabileceğiniz bir filter ile hayal gücünüzü coşturabilirsiniz.

 

LİKİTLER İLE DENEYLER YAPIN

Sıvılar, likitler ile yaratabileceklerinizin sınırı yok. Daha önce facebook sayfamızda bu çalışma için bir örnek paylaşmıştık. https://www.facebook.com/BrandFace/videos/1691110707865189/ Buradan da görebileceğiniz gibi bambaşka dünyaları sadece biraz boya, su ve sabunla yaratabilirsiniz. Bu arada sadece bir su damlasına yakın plan çekim yapmak da bir seçim. Su ile yaratabilecekleriniz sınırsız.

 

HER GÜN BİR YABANCIYI ÇEKMEK

Sokak çekimlerine merakınız var fakat utangaç mısınız? Kapınızı açın ve dışarı çıkın artık kabuğunuzu kırmanın zamanı geldi. Bir ay boyunca değişik insanların videolarını çekin ve hikayelerini dinleyin. Sokak projelerininde zamanınızın çocğunu toplum içinde ve gözlem yaparak geçirmeniz gerekir ve bu da size çok şey katar.

 

KENDİNİZİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRİN

Sanatçının objektifi kendine çevirmesi şaşırtıcı olabilir. Fakat bir çok sanatçı da kendisini sanatıın objesi olarak kullanmıştır. Bir ay boyunca kendinizi kayıt altına almak sıkıcı diye düşünülebilir, o zaman siz de bunu farklı pozlar, kostümler ve mekanlarla ilgin hale getirin. İnternette yıllar boyunca kendilerini çekmiş ve günlük hayatın içindeki değişimlerini gözlemlemiş bir çok sanatçıdan ilham alabilirsiniz.

Ayrıca hangi model en kaprissizdir! Cevap belli, kendiniz!

 

YILDIZLARI ÇEKİN

Lensinizi gökyüzüne doğrultun ve gökyüzü çekimi yapmayı deneyin. Nasa kadar ekipmanınızın olması gerekmez biraz sabır, fotoğraf ve video dinamikleri hakkında biraz bilgi ve bir tripod size bu işte yardımcı olacak. Işığın az olduğu şehirden ve şehir ışıklarından uzak bir Alana tripodunuzu ve sahip olduğunuz bu işe en uygun lensi kullanarak muhteşem çekimler yapabilirsiniz. Sabırlı olmayı da unutmayın.

 

MODERN PERİ MASALI YARATIN

Klasik bir peri masala hikayesini  örneğin; Kırmızı Başıklı Kızı alın ve artistik bakış açınızla onu yeniden modern bir biçimde yorumlayın. Modern veya gotik kostümler, farklı bir hikaye kurgusu… limitiniz sizsiniz hem bu hikayelre herkesçe bilindiği için çok da dikkat çekiyor.BASİTE GERİ DÖNÜŞ VE PINHOLE KAMERA

Bu fotoğraf için geçerli bir proje ama siz o fotoğraflardan kendi videonuzu yaratabilirsiniz. Pinhole kamera ile her gün farklı bir ftoğraf çekip basabilirsiniz. Eski yöntem hem size genel kamera çalışma yöntemlerini anlamanıza yardımcı olacak hem de süprizli ve vintage görüntüsü ile çok hoşunuza gidecek. Pinhole kamera yapımını bilmiyorsanız gelecek haftanın yazısını bekleyin =)

 HAYVAN DOSTLARIMIZI ÖLÜMSÜZLEŞTİRİN

Doğada hayvan videosu ve fotoğrafı çekmek tamemen farklı bir olay. Biz size doğaya çıkmanızı değil şehre dönüp ev hayvanınızın ya da sokak hayvanlarının yakın plan çekimlerini, portelerini çekmelerinizi öneriyoruz. Onların günlük davranışlarına konuk olun ve onları biraz daha yakından tanıma şansına erişin. Her birinin ayrı ayrı karekteri olduğunu keşfedeceksiniz.

FARKLI LENSLERLE YARATICILIĞI YAKALAYIN

Herkesin elinin altında bir video ve fotoğraf çekim aracı vardır. Hepsini bir yana bırakıp alışık olmadığınız bir lens, camı çatlamış eski telefonunuz ya da benzeri farklı bir deneyim yaşamaya ne dersiniz?